Proszę o zakup podręcznika do religii dla dzieci 5-6 letnich.
Jezus moim przyjacielem.
Wydawnictwo Gaudim.
Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie rodziców do sytuacji, cieszenie się razem z dzieckiem, że oto wchodzi ono w nowy, tak ważny dla niego etap.
Adaptacja to proces, definiowany jako dostosowanie zachowania do wymogów sytuacji. W przypadku pierwszych dni dziecka w przedszkolu termin ten ma szersze znaczenie - nie tylko stawia wymogi do spełnienia, ale daje też szansę poznania zupełnie nowego, ciekawego świata. Zachęcam dorosłych, by zechcieli w tym świecie bywać. Pomagając dziecku w pierwszym okresie przejść przez trudności, z czasem mogą pełniej uczestniczyć w radościach.
Na samym początku bardzo ważne jest pozytywne nastawienie rodziców do sytuacji, cieszenie się razem z dzieckiem, że oto wchodzi ono w nowy, tak ważny dla niego etap. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo wyraźnie dzieci odczytują nasze emocje i jak duży wpływ nastroje dorosłych mają na samopoczucie i komfort dziecka.
Dzieci często są bardziej gotowe do przedszkola niż ich rodzice. Dopiero, gdy widzą zatroskane twarze, łzy w oczach, słyszą rozmowy rodziców o tym, że sobie nie poradzą, zaczynają rzeczywiście odczuwać niepokój. Często spotykałam mamy, które płakały przy rozstaniach z dzieckiem. Radzę wtedy poprosić i zaangażować tatę, babcię, dziadka, każdą inną dorosłą osobę, która sama gotowa jest na rozstanie z dzieckiem. Może się okazać, że płaczący przy rozstaniach z mamą maluch, gdy przyjdzie z kimś innym, radośnie wbiegnie do sali i zacznie zabawę.
W pierwszej części mini-cyklu „Dziecko idzie do przedszkola" wspomniałam o tym, żeby kilka tygodni wcześniej przygotowywać je do rozstań z rodzicami. Jeśli jednak dni w przedszkolu są pierwszymi dla dziecka bez rodziców, wtedy nie ma innego wyjścia, jak obiecać, że na pewno się wróci i przeczekać kilka dni, by dziecko zrozumiało tą zasadę i przestało obawiać się porzucenia w obcym miejscu. Bardzo ważna dla poczucia bezpieczeństwa dziecka jest uczciwość i punktualność rodzica - jeżeli umawiacie się państwo z dzieckiem, że zostanie odebrane po podwieczorku, możecie być pewni, że od pierwszej sekundy po skończeniu jedzenia, dziecko zacznie się denerwować, że jeszcze Was nie ma. Podobnie nie wolno kłamać przy rozstaniach i obiecywać, że za chwilę się wróci. Bardziej wrażliwe dziecko przepłacze wtedy większość dnia, czekając na rodzica. Generalnie nie warto przedłużać chwil rozstania z dzieckiem - najlepiej stworzyć sobie „rytuał" - np. dwa buziaki i dwa uściski i dziecko idzie do pani. Kilka dni powtórzeń i poczuje się ono pewniej.
Pamiętajmy przy okazji, że dziecko ma prawo, by płakać. To najnormalniejsza w świecie reakcja na trudną i niezrozumiałą sytuację. Mowa i zdolność rozpoznawania własnych emocji i nazywania ich są jeszcze niedostatecznie ukształtowane. Płaczem dziecko wyraża swój smutek, bezradność, frustrację, brak cierpliwości. Powodów ku temu może być wiele i nie ma w płaczu nic złego pod warunkiem, że nie służy on manipulowaniu dorosłym w celu spełnienia swoich zachcianek oraz, że nie dopuszcza się do przerodzenia płaczu w histerię. A nawet jeśli już do tego dojdzie, to proszę mi wierzyć, że najlepszym sposobem na histerię dziecka jest spokojne przeczekanie, aż ona minie. Warto ją zignorować - „zatkać uszy". Negocjacje z dzieckiem są pozbawione sensu. Trzeba poczekać aż się ono uspokoi.
W niektórych przedszkolach w pierwszych dniach można przynieść ze sobą ulubioną zabawkę z domu. Trzeba ustalić z nauczycielem, jakiego typu może to być zabawka (pluszak, mały samochodzik itp.) i wybrać ją wspólnie z dzieckiem.
Dopisek nauczycielki. W obecnym czasie pandemii nie należy przynosić zabawek do przedszkola.
Potrzebne będą także :kocyk oraz poduszka włożpone w etui ,wygodne i łatwe do zakładania ubranka na zmianę.
W pierwszym dniu przedszkola dziecko otrzymuje własne miejsce w szatni. Zostaje ono podpisane w jakiś umowny sposób - znaczkiem, zdjęciem, imieniem i nazwiskiem Warto wytłumaczyć dziecku, że powinno pilnować swoich rzeczy, pokazać, która jest jego szafka, jakie dostało kapcie, buty, ubrania rezerwowe (Trzeba być przygotowanym na to, że ubranka na zmianę są dziecku niezbędne, może ono polać się wodą podczas mycia rąk, zębów, pobrudzić obiadem, wylać coś na siebie, wejść w błoto, piach. Zachęcam, by nie przejmować się tym za bardzo - brud jest wpisany w prawo rozwojowe małego dziecka, jeśli doświadcza ono nowych rzeczy, uczy się, poznaje i bywa jeszcze w tym nie do końca precyzyjne, to takie sytuacje zdarzać się będą na porządku dziennym. Jedyne, co można zrobić, to ćwiczyć różne umiejętności w domu. A jak wiadomo trening czyni mistrza).
CO MOŻNA DLA DZIECKA ZROBIĆ, ABY UŁATWIĆ PROCES ADAPTACJI?
OTOCZYĆ JE SPOKOJEM I MIŁOŚCIĄ - dbać o wspólnie spędzany czas, stawiać rozsądne wymagania, wprowadzać humor i uśmiech do codziennych spraw, samemu być przygotowanym na rozstanie z dzieckiem i przekonywać siebie o słuszności tej decyzji, okazywać dziecku ciepło, dać prawo do wyrażania negatywnych emocji, cierpliwie czasem przeczekać trudności, zauważać pracę i wysiłek dziecka (zrozumieć, jak wielu nowych rzeczy dziecko w przedszkolu doświadcza i na jak wielu płaszczyznach dokonują się zmiany rozwojowe), rozmawiać, uczestniczyć w wydarzeniach przedszkolnych, poznać nowych przyjaciół dziecka, wychowywać dając przykład własnym postępowaniem.
ĆWICZYĆ SAMODZIELNOŚĆ DZIECKA W DOMU - wprowadzać nowe umiejętności stopniowo i adekwatnie do możliwości dziecka, bawić się tym, organizować konkursy, chwalić sukcesy, kupić miarkę do mierzenia wzrostu dziecka na ścianie i sprawdzać jak duże już urosło i jak wiele potrafi. Warto też wspólnie spożywać posiłki przy stole,
DBAĆ O ROZWÓJ RUCHOWY - pomagać rozładowywać energię w zabawach ruchowych, na wycieczkach rowerowych, na sankach, nartach, na basenie i gdzie tylko przyjdzie nam do głowy - w myśl starego porzekadła, że „w zdrowym ciele zdrowy duch" i w myśl uszanowania potrzeby ruchu jako najbardziej naturalnej u kilkuletniego dziecka.
WYLECZYĆ DZIECKO DO KOŃCA, GDY JEST CHORE - musimy być przygotowani na większą niż do tej pory u dziecka zachorowalność. Szanujmy zdrowie naszego i innych dzieci. Choroby dla nikogo nie są przyjemne, a niedoleczone dziecko nie tylko stwarza ryzyko groźnych powikłań dla swojego organizmu, ale też zwyczajnie zaraża wirusami inne dzieci.
NIE PRZEŁADOWYWAĆ DZIECKA ZAJĘCIAMI DODATKOWYMI - w pierwszym roku przedszkola same zajęcia z nauczycielem i wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe, wycieczki, zabawy, spotkania, teatrzyki stanowią dla trzylatka w pełni wystarczający zestaw edukacyjny. Jeśli obarczamy dziecko zajęciami popołudniowymi, to zwyczajnie możemy je przemęczyć. Można jedynie pokusić się o zajęcia ruchowe, czy basen, ale pod warunkiem, że łączymy to z naszym wspólnym czasem z dzieckiem, a nie oddaniem pociechy pod opiekę instruktora, czy innej osoby dorosłej.
CO MOŻE ULEC ZMIANIE W PIERWSZYCH DNIACH, TYGODNIACH PRZEDSZKOLA?
Sposób prowadzenia rozmowy dziecka z rodzicem - może przybrać dwie formy:
Zmiana nawyków w zakresie zabawy i odpoczynku - dziecko może zgłaszać potrzebę drzemki w ciągu dnia. To z kolei może mieć konsekwencje w późniejszym chodzeniu spać wieczorem. Zachęcam jednak, by zachowywać stałe godziny snu i stały rytm dnia (jeśli dziecko śpi w przedszkolu, w weekend też niech ma taką możliwość).
Dziecko może sprawdzać konsekwencję rodzica w utrzymaniu decyzji o uczęszczaniu do przedszkola. Najprostszym, oprócz płaczu, sposobem wymuszenia możliwości pozostania w domu będzie wymyślanie przedziwnych historyjek o tym, co złego dzieje się w przedszkolu (np., że Pani zamyka kogoś do szafy, że któreś z dzieci pochlapało je wodą bez przyczyny itp.) Nie twierdzę, że zawsze i na pewno będą to historie zmyślone, ale trzeba dokładnie słuchać i weryfikować opowieści, jeśli coś nas niepokoi, porozmawiać o tym z nauczycielką.
Zmiana w zakresie samoobsługi w domu - dziecko, od którego w przedszkolu wymaga się samodzielności i przestrzegania zasad, będzie odczuwało wielką przyjemność, jeśli w domu we wszystkim rodzic mu pomoże. W związku z tym może zaistnieć sytuacja, w której nawet bardzo samodzielne i odpowiedzialne do tej pory dziecko, zacznie udawać, że czegoś nie potrafi, że z czymś nie może sobie poradzić. Radzę wtedy chwalić nawet najdrobniejsze sukcesy dziecka i nie wyręczać go w tym, co już potrafiło do tej pory. Pomagać można, ale tylko, gdy rzeczywiście dana czynność przerasta możliwości dziecka, albo widzimy, że poziom zmęczenia osiągnął taki stan, że nic już nie da się wyegzekwować.
Dziecko może bardzo dobitnie zgłaszać protest przeciwko chodzeniu do przedszkola. Spróbujmy się dowiedzieć, o co chodzi naprawdę. Oto kilka powodów, dla nas dorosłych wydających się błahymi, a dla dzieci wystarczających, by zgłaszać bunt:
Powodów może być wiele, a trzylatek może nie być w stanie nazwać ich po imieniu. Warto spytać nauczyciela, lub inna osobę, co takiego rzeczywiście się wydarzyło, czy dziecko popadło z kimś w konflikt, czy nie wystraszyło się czegoś lub kogoś, czy nie miało problemów zdrowotnych oraz jak zachowywało się na „leżakowaniu".
Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że jesteśmy dla dziecka jako rodzice najważniejsi na świecie. To, jak my-dorośli podejdziemy do procesu adaptacji dziecka w przedszkolu, będzie miało ogromny wpływ na jego komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa w tej nowej sytuacji. A im mniej stresu w nas, tym więcej radosnych przeżyć do zauważenia.
mgr Agnieszka Niedźwiecka, nauczyciel wych. przedszkolnego,, pedagog.
Przede wszystkim o tym, co dzieci tam robią, w jakich uczestniczą zabawach, zajęciach, czego się uczą... Dobrą okazją do inicjowania takich pogawędek jest czytanie dziecku książeczek, których bohaterowie są przedszkolakami.
Ważne, aby to miejsce było w twoich opowieściach atrakcyjne. Malec powinien wiedzieć np., że będzie tam dużo nowych zabawek, że zaprzyjaźni się z nowymi dziećmi, a panie wychowawczynie są miłe i chętnie bawią się podopiecznymi.
Niech ćwiczy wycieranie pupy, mycie rączek, ubieranie się i rozbieranie. To bardzo ułatwia dzieciom adaptację w przedszkolu, bo mając wprawę w tych czynnościach, nie muszą potem co chwila prosić o pomoc wychowawczyni.
Najlepiej, by dziecko już teraz przywykło do trybu życia panującego w przedszkolu – czyli o podobnej porze co tam jadało posiłki, wypoczywało i chodziło na spacery. Łatwiej potem zaakceptuje nowe rygory.
Zostaw go czasem na godzinę czy dwie z koleżanką czy zaprzyjaźnioną sąsiadką. Dzięki temu twoje dziecko będzie później mniej przeżywać waszą kilkugodzinną rozłąkę.
Wspólnie przejdźcie się po salach, pooglądajcie zabawki, zajrzyjcie na plac zabaw. Poznaj też malca z paniami, które będą się nim opiekowały. Możesz to zrobić podczas tzw. dni adaptacyjnych - w większości placówek są one organizowane w czerwcu lub na początku września. Nie przegap tej okazji, to najlepszy sposób na bezbolesną adaptację w przedszkolu.
Ważne jest, byś przez pierwsze dni starała się odbierać malca przed leżakowaniem. Nowe wrażenia męczą bowiem dziecko, więc lepiej, by adaptacja w przedszkolu przebiegała stopniowo.
Dzień dobry,
dzisiaj ostatnie spotkanie z językiem angielskim przed wakacyjną przerwą.
Zapraszam na spotkanie ze Stevem i Maggy, tym razem w drodze na wakacje. Historyjka będzie okazją do poznania nazw środków transportu i powtórzenia kolorów.
https://www.youtube.com/watch?v=K7ZJp63pYL0&t=32s
Dziękuję wszystkim Rodzicom i Dzieciom za pracę włożoną w naukę języka angielskiego, zwłaszcza w czasie epidemii i życzę wspaniałych przygód podczas letniego wypoczynku,
Anna Jabłońska
Dzień dobry,
dzisiaj ostatnie spotkanie z językiem angielskim przed wakacyjną przerwą.
Zapraszam na letnie przygody z dziewczynką o imieniu Mia i jej przyjaciółmi oraz sympatycznym królikiem Milo i jego rodziną:
https://www.youtube.com/watch?v=ew9b--yHjJM
https://www.youtube.com/watch?v=UTF2E-eQZOc
Dziękuję wszystkim Rodzicom i Dzieciom za pracę włożoną w naukę języka angielskiego, zwłaszcza w czasie epidemii i życzę wspaniałych przygód podczas letniego wypoczynku,
Anna Jabłońska
26.06.2020 r.
Nadszedł czas pożegnania . Tak to już w życiu bywa…
Pożegnanie przedszkola
Agata Widzowska
– Lato się śmieje, czas na wakacje!
Pa, pa, zabawki! Żegnaj, przedszkole!
Zawsze będziemy o was pamiętać,
stawiając krzywe literki w szkole.
Starszak potrafi:
budować wieże,
rozpoznać w książkach najdziksze zwierzę,
układać puzzle,
kroić warzywa,
wie, że się pokłuć można w pokrzywach.
Zna pory roku,
kierunki świata,
wie, że na miotle nie da się latać,
sam się ubiera,
buty sznuruje,
mówi: „przepraszam, proszę, dziękuję”.
Umie zadzwonić
na pogotowie,
wie, że się nie da chodzić na głowie,
zasady ruchu
zna doskonale
i po ulicy nie biega wcale.
Lubi teatrzyk,
śpiewa piosenki,
wie, czym się różni słoń od sarenki,
pieluch nie nosi
ani śliniaka.
To są zalety dziecka starszaka.
– Kwiatek dla pani. Cmok dla maluchów.
Trochę nam smutno… Pa, pa, przedszkole!
Lecz czy będziemy mogli tu wrócić,
gdy nam się znudzi w tej nowej szkole…?
Dzisiaj w naszym przedszkolu oficjalnie pożegnaliśmy się z dziećmi, które uczęszczały do naszej placówki. Z niektórymi zobaczymy się na wakacjach, z innymi od września. Dzieci najstarsze pójdą do szkoły. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za wspólne lata nauki i zabawy. Życzymy udanych wakacji.
Wychowawczynie grupy 5-6 latków.
Informujemy, że 29 czerwca (poniedziałek) przedszkole jest zamknięte. Odbiór wszystkich pozostawionych rzeczy do 30 czerwca (włącznie) w godzinach pracy przedszkola.
Witam Rodziców i Dzieci .To już ostatnie nasze spotkanie, a potem zasłużony odpoczynek, czyli Wakacje!!!
Zapraszam na inscenizację ( teatrzyk sylwet) „ Jedzie pociąg na wakacje”
Inscenizacja „ Jedzie pociąg na wakacje”
Narrator:
Kto lubi podróże, te małe, te duże,
niech szybko korzysta z okazji,
Za chwilę ruszamy…
przed nami kraina fantazji.
Robimy pociąg, śpiewamy na melodie piosenki Jedzie pociąg z daleka.
Jedzie pociąg z daleka.
tylko chwilę tu czeka.
Szybko zatem wsiadajcie.
Przygód z nami szukajcie.
Krasnal ( zatrzymuje pociąg)
Zapraszam was , dzieci do lasu.
tylko nie róbcie hałasu.
Wsłuchajcie się w ciszę,
bo wtedy wiele można usłyszeć:
co szumią drzewa, o czym ptak śpiewa
i co piszczy w trawie.
Dziecko:
Dziękuję , na pewno do lasu pojadę.
Pociąg rusza ze śpiewem piosenki
Słońce ( zatrzymuje pociąg)
Zapraszam Was nad morze.
Rzucać wam będę garście promieni,
byście wspaniałe lato mieli.(daje dziecku kapelusz)
Dziecko:
Dziękuję , na pewno nad morze pojadę.
Rybka ( zatrzymuje pociąg)
Zapraszam nad jeziora,
gdy przyjdzie wakacji pora.
Chlapu , plusku już od brzasku.
Wypoczniecie wspaniale
i deszczu nie będzie wcale.
Dziecko:
Dziękuję , na pewno nad jezioro pojadę.
Pociąg rusza…
Owieczka ( zatrzymuje pociąg)
Mee…
W góry przejedźcie się.
Traficie tam z łatwością,
A górale i owieczki powitają was z radością.
Dziecko:
Dziękuję , na pewno w góry też pojadę.
Jedzie pociąg…
Śpiewanie piosenki Już wkrótce wakacje
Rozdanie dzieciom upominków oraz dyplomów ukończenia grupy 3,4 l dla dzieci
4 letnich.
Wszystkim Dzieciom dziękuję za radośnie spędzony czas w przedszkolu wypełniony zabawą
i nauką. Rodzicom dziękuję za owocną współpracę.
Dzieciom , które ukończyły pierwszy etap edukacji przedszkolnej życzę miłej zabawy i nauki
w grupie starszej. Rzecz to ważna niesłychanie , gdy starszakiem się zostanie…
Wszystkim życzę udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia po wakacjach!!! Pani Ala.
24.06.2020 Witam Was!
Wykonajcie ćwiczenia w Kartach Pracy cz.4,s.76, s.77. Dzieci 6-letnie dodatkowo Karty Pracy- Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby, cz.2.s.80.
Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał słowny „Gdzie poruszają się pojazdy”.
Dzieci poruszają się po sali (pokoju) w rytm tamburynu (grzechotki). Podczas przerwy w grze rodzic wymienia nazwy różnych środków lokomocji. Jeśli te środki poruszają się po lądzie, dzieci przykucają; jeśli w powietrzu- stają na palcach z rękami wyciągniętymi w górze; jeśli po wodzie – kładą się na brzuchu i naśladują pływanie.
Zapraszam do masażyku, dzieci bardzo je lubią. Dziecko siedzi na dywanie w siadzie skrzyżnym, rodzic wykonuje masaż na plecach.
Słoń
Szedł sobie słoń na wycieczkę ( z wyczuciem naciskamy plecy wewnętrzną stroną dłoni)
z tyłu na plecach miał teczkę ( rysujemy palcem prostokąt ).
Nos długi- trąbę słoniową (rysujemy trąbę)
i kiwał na boki głową (ujmujemy ciało i lekko kołyszmy na boki).
Wolno szedł słonik, szurając nogami jak wielkie kloce (naciskamy plecy wewnętrzna stroną dłoni).
Tak ociężale jak …słonie (naciskając dłońmi na przemian, wolno przesuwamy je wzdłuż kręgosłupa do góry)
szedł sobie wolniutko po drodze.
Pozdrawiam. Pani Renia.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Zbliżają się upragnione wakacje. Czas wolny od nauki i pracy, dlatego tematem dzisiejszej katechezy będzie Katecheza 51 "Na wakacjach z Panem Jezusem w sercu".
Na obrazku widzisz dzieci wypoczywające nad morzem i w górach. Zauważ, że jest z nimi Pan Jezus. On chce Ci towarzyszyć w wolnym wakacyjnym czasie. Ty również pamiętaj o Nim na wakacjach. Odwiedzaj Go w niedzielę na Mszy Świętej. Pamiętaj o codziennej modlitwie. Zauważ Pana Jezusa w otaczającym Cię świecie. Dorysuj na końcu strzałek przedmioty, które zabierzesz ze sobą na wakacje. Nie zapomnij, że Pan Jezus chce być z Tobą także podczas wakacyjnych podróży. Miłych wakacji. Szczęść Boże!
Dziś Dzień Taty. Kochane dzieciaki (3, 4 l) przygotujcie dla Taty niespodziankę i powiedzcie Tacie jak bardzo go kochacie.Wszystkim Tatom życzę zdrowia ,szczęścia i radości ze swoich pociech. Pani Ala.
W czwartek (25.06) zapraszamy rodziców dzieci 3, 4 letnixch po odbiór paczek niespodzianek i rzeczy pozostałychw przedszkolu w godzinach pracy przedszkola.
Zapraszamy dzieci 5 - 6 letnie w piątek 26.06. na godzinę 10. po odbiór pamiątkowych książek i upominków.
Można je również odebrać w godzinach pracy przedszkola.
23.06.2020 r. Dzień dobry! Dzisiaj bardzo ważny dzień! Dzień Taty! Z tej okazji złóżcie tatusiom najserdeczniejsze życzenia.
„Życzenia dla taty”
Po sto płatków w róży,
Po dziesięć w bławacie
Ułożę bukiecik i zaniosę tacie.
A tatuś zapyta - gdzie te kwiatki rosną?
W moim ogródeczku gdzie je siałam wiosną.
Żyj tatusiu mój kochany – sto lat albo dłużej,
Bądź szczęśliwy i radosny, zdrowie niech Ci służy.
Utrwalanie nazw miesięcy na podstawie fragmentu wiersza Krystyny Datkun – Czerniak „Rok”.
Podczas recytacji wiersza rodzic nazywa miesiące, wypowiadając nazwy bezgłośnie, poruszając samymi ustami. Dzieci podają głośno nazwy miesięcy w odpowiedniej formie. Podczas recytacji wiersza rodzic nazywa miesiące, wypowiadając nazwy bezgłośnie, poruszając samymi ustami. Dzieci podają głośno nazwy miesięcy w odpowiedniej formie. Podczas ponownego słuchania wiersza klaszczą, kiedy usłyszą nazwę miesiąca.
W styczniu Nowy rok przychodzi,
Często mrozem mrozi.
W lutym czyni tak samo.
W marcu bywa jak w garncu(…).
Kwiecień z majem
W zieleni skąpane(…)
Czerwiec obiecuje
Radości wiele, bo
-moi przyjaciele-
Lipiec i sierpień to wakacji czas(…).
Wrzesień i październik
Zmieniają kolory ziemi(…)
W listopadzie
Smutek na drzewach się kładzie.
A w grudniu zmęczony pracą Stary Rok
Żegna się i … zaprasza Nowy Rok(…)
Wykonanie ćwiczeń w kartach pracy, cz.4,s.74.
Ćwiczenia w liczeniu za pomocą patyczków. Jeżeli dzieci mają w domu patyczki to proszę aby je wykorzystały do ćwiczeń. Jeśli nie, to można użyć zapałki lub waciki.
Dzieci biorą sobie po tyle patyczków, ile maja palców u rąk i siadają w kole.
Układanie z patyczków kształtów figur geometrycznych, trójkątów, prostokątów, kwadratów. Określają ile patyczków potrzeba do ułożenia kształtu każdej figury.
Liczenie za pomocą patyczków. Rodzic mówi działanie, dzieci układają patyczki.
3+7=10, 5+5=10, 10-4=6,7-3=4 itd…
Zachęcam do zabaw na świeżym powietrzu. Pozdrawiam. Pani Renia.
Dzień dobry,
zbliża się lato i wakacje, więc powoli wejdziemy w letni klimat z językiem angielskim.
Proszę zapoznać się ze słownictwem:
https://www.youtube.com/watch?v=pxrPwRDrRwg
Zachęcam do posłuchania i nauki piosenki:
https://www.youtube.com/watch?v=Xg5i9rxxuJM
Życzę miło spędzonych chwil podczas przygody z językiem angielskim,
Anna Jabłońska
Dzień dobry,
zbliża się lato i wakacje, więc powoli wejdziemy w letni klimat z językiem angielskim. Proszę zapoznać się ze słownictwem:
https://www.youtube.com/watch?v=-OwD7D4RlAM
Zachęcam teraz do tego, aby dowiedzieć się co bohaterowie piosenki lubią robić latem i pośpiewać wraz z nimi:
https://www.youtube.com/watch?v=mVhh0oATqBI
Proponuję posłuchać jeszcze jednej wakacyjnej piosenki:
https://www.youtube.com/watch?v=Iw8FddccIkQ
Życzę miło spędzonych chwil podczas przygody z językiem angielskim,
Anna Jabłońska
„Pożegnania nadszedł czas” to tematyka tego tygodnia.
Proponowane zabawy i aktywności są przeznaczone na dni poniedziałek – czwartek.
Dzisiaj pierwszy dzień lata. Proponuję dla podkreślenia tego faktu , aby dzieci ubrały coś
w kolorze żółtym.
Powitanie lata. Wypowiadanie rymowanki Iwony Fabiszewskiej.
Dziecko wspólnie Mamą wypowiada tekst rymowanki z różnym natężeniem głosu: cicho, głośno.
Kolorowe lato! Z radością cię witamy
i do wspólnych zabaw gorąco zapraszamy.
Bardzo się cieszymy, że jesteś już nami.
Ogrzewaj nas codziennie ciepłymi promykami.
Oraz śpiewa swoją ulubioną piosenkę z przedszkola.
Zabawy z porami roku – rozwiązywanie zagadek.
- Zabawa na powitanie.
Dziecko wspólnie z Mamą wypowiada słowa Przedszkole żegnamy i lato witamy,
klaszcząc jednocześnie naprzemiennie w dłonie i w uda.
Rozwiązywanie zagadek obrazkowych.
Obrazki lub zdjęcia przedstawiające krajobrazy w różnych porach roku.
Opowiadamy o jednym z obrazków. Dziecko zgaduje, o którym obrazku jest mowa. Uzasadnia ( 4l) swoją
odpowiedź. Nazywa przedstawioną na obrazku porę roku. Zwracamy uwagę jaka była pora
roku, kiedy rozpoczynało dziecko przedszkole we wrześniu, a jaka pora roku będzie kiedy przyjdzie
czas pożegnania i wyjazdu na wakacje.
•• Rozwiązywanie zagadek Iwony Fabiszewskiej
Mówimy dziecku zagadki o porach roku. Dziecko podaje rozwiązanie i uzasadnia odpowiedź.
Przykłady zagadek:
Na drzewach liście kolorowe.
W sadzie owoce zdrowe.
W spiżarni różne zapasy,
na trudne zimowe czasy (jesień)
Śniegiem pola zasypało,
gdzie nie spojrzysz, wszędzie biało.
Biały puszek z nieba leci,
już bałwanka lepią dzieci (zima)
Bociany z podróży wracają,
wokół kwiaty rozkwitają
Motyle pojawiły się na łące,
ale dni nie są jeszcze gorące (wiosna)
Jest gorąco, słońce świeci.
Na wakacje jadą dzieci.
W wodzie będą się pluskały
i na plaży w piłkę grały (lato)
Rozmowa na temat : Po czym poznajemy , że przyszło lato.( dziecko najpierw wypowiada się, my uzupełniamy wypowiedź dziecka.
Tęcza- kolorowanie tęczy.
Nazywamy kolory tęczy, przeliczmy je, Drukujemy kolorowankę dowolną , dla 3l proponuję taką z zaczętym kolorowaniem tęczy.
O czym rozmawiają zabawki? – słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej
Zabawkowe smutki.
https://www.youtube.com/watch?v=4u61GxE_aro
Książka (s. 78–79) dla każdego dziecka.
Rozmowa na podstawie opowiadania i ilustracji w książce.
Zadajemy pytania:
− Co przytrafiło się lalce Rozalce, misiowi Łatkowi i wyścigówce podczas zabaw z dziećmi?
− Za jakimi przedszkolnymi zabawami i zabawkami będziecie tęsknić w czasie wakacyjnej
przerwy?
Zabawa ruchowa Pajacyki i misie.
Bębenek.
Dziecko maszeruje po sali w rytm bębenka. Na przerwę w grze naśladuje wesołego pajacyka
(skacze, jak pajacyk) lub smutnego misia (powoli chodzi ze spuszczoną w dół głową na
czworakach).
Karta pracy, cz. 2, nr 60.
Dziecko:
− nazywa miejsca przedstawione na zdjęciach i to, co znajduje się pod nimi,
− łączy zdjęcia z odpowiednim krajobrazem,
− koloruje muszelki, liczy je i pokazuje ich liczbę na palcach.
Zabawa z elementem skoku i podskoku Przeskakujemy fale.
Moja ulubiona zabawka z przedszkola – rysowanie pastelami olejnymi.
Proponujemy dziecku wykonanie pracy plastycznej na temat Moja ulubiona zabawka
z przedszkola za pomocą techniki rysowania pastelami olejnymi. Przypominamy, jak należy
posługiwać się tym rodzajem kredek, aby uzyskać odpowiedni efekt. Pokazujemy również,
w jaki sposób rozcierać kredkę, aby powstał efekt barwnej smugi i jak wielokrotnie nakładać
na siebie kolejne warstwy kredki.
Aby narysować cienką i delikatną kreskę, wystarczy rysować czubkiem kredki. Natomiast
aby uzyskać szeroką linię, należy rysować bokiem kredki. Efekt barwnej smugi powstanie
poprzez rozcieranie kredki np. chusteczką higieniczną.
Gotową pracę wieszamy na sznurku w pokoju.
Słuchanie i nauka piosenki Już wkrótce wakacje ( Rozmowa na temat tekstu piosenki).
I. Już wkrótce wakacje
i piękna przygoda,
wyjedźmy więc czym prędzej,
bo każdej chwili szkoda.
Ref.: Gdzie grzywy morskich fal,
gdzie słońca złoty blask,
gdzie ptaków leśny chór
swym śpiewem wita nas.
II. Żegnamy się z panią,
z Maciusiem i z Anią,
gotowi, spakowani,
dziś w drogę wyruszamy.
Ref.: Gdzie grzywy morskich fal…
III. Lecimy, jedziemy,
idziemy, płyniemy,
powietrzem, lądem, wodą,
by spotkać się z przyrodą.
Ref.: Gdzie grzywy morskich fal...
Zadajemy pytania:
− O czym opowiada piosenka?
− Gdzie możemy spędzić czas wakacji?
− Jakimi środkami transportu możemy dotrzeć w nowe ciekawe miejsca?
Wakacyjne rady – rozmowa inspirowana wierszem Barbary Kosmowskiej
Podjudzajka.
•- Zabawa na powitanie.
Wypowiadamy słowa powitania: Witam tych, którzy chcieliby np. spędzić
wakacje w lesie, nad morzem, w górach, nad jeziorem itd. Dziecko jeżeli czuje się powitane,
zmienia miejsce na którym siedzi.
- Słuchanie wiersza Barbary Kosmowskiej Podjudzajka.
Zawsze jadę na wakacje w towarzystwie podjudzajki.
To istotka bardzo sprytna, pewnie rodem z jakiejś bajki.
I ma ulubione zdanie, gdy na pomysł wpadam zły,
Mówi: – Zrób to, zrób kochanie. I nie słuchaj swojej mamy!
Podjudzajka mnie podjudza, zakłócając letnie sny.
Wykąp się na dzikiej plaży, może się nieszczęście zdarzy?
Będzie potem płacz i łzy! Rozpal dziś ognisko w lesie,
To się szybko wieść rozniesie, kto z ostrzeżeń ważnych kpi!
Schowaj się przed mamą w sklepie, niech cię szuka i oblepi plakatami wszystkie drzwi!
Wymknij się po cichu z domu, Nie mów o tym nic nikomu.
Zgub się w tym okropnym mieście, będzie działo się nareszcie, będzie świetnie, mówię ci!
A ja śnię, że tak się dzieje, że drżę cała i truchleję,
I gdy budzę się nad ranem, pytam moją biedną mamę,
Czy niegrzeczna byłam znów? Czy uciekłam, zaginęłam, gdzieś przepadłam i zniknęłam w gąszczu
moich strasznych snów?
Nic z tych rzeczy! – mówi mama. – To nie wakacyjny Dramat, tylko podjudzajki gra.
Kto rodziców zawsze słucha, nie chochlika i kłamczucha, ten wakacje piękne ma!
Rozmowa na temat wiersza.
Zadaje pytania:
− Kim była podjudzajka?
− Do czego podjudzajka namawiała dzieci?
− Dlaczego nie warto słuchać podjudzajki?
Wykonanie plakatu Bezpieczne wakacje
. Ustalenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w różnych miejscach letniego wypoczynku.
Karta pracy, cz. 2, nr 61
Dziecko:
− ogląda obrazek, mówi co przedstawia, koloruje go,
− odszukuje w naklejkach obrazki ryb, naklejaja je w akwariach tak, aby w każdym akwarium
były takie same rybki.
Zabawa z elementem czworakowania Dzień – noc.
Gdy włączymy światło, dziecko porusza się jak kot, gdy wyłączymy światło, dziecko zwijają się
w kłębek, chrapie. Zabawa powtarza się kilkakrotnie.
Zabawa plastyczno- techniczna „ Lornetka z rolek” https://ekodziecko.com/lornetka-z-rolek-po-papierze-toaletowym
Wycieczka do krainy życzliwości – zabawy dydaktyczne inspirowane wierszem
Iwony Fabiszewskiej Uprzejmość..
Włączamy muzykę do marszu. Na przerwę w muzyce witajamy się miłymi gestami np. podajemy sobie ręce, uśmiechamy się, przytulamy się, uderzamy dłonią o dłoń -przybijamy piątki) itp.
•• Słuchanie wiersza Iwony Fabiszewskiej Uprzejmość.
Na piaszczystej plaży
Zuzia zamek buduje.
Nagle Krzyś piłką rzuca
i cały zamek psuje.
Potem szybko podbiega,
piłkę z piachu wyjmuje,
a tym, że zamek zniszczył
wcale się nie przejmuje.
Jednak mama to widzi,
woła Krzysia do siebie.
– Czemu nie przeprosiłeś?
Wstyd mi Krzysiu za ciebie
Zadajemy pytania:
− Co robiła Zuzia na plaży?
− Co zrobił Krzyś?
− Jak zachował się Krzyś po zniszczeniu zamku?
− Dlaczego mamie było wstyd za Krzysia?
Ćwiczenia dramowe.
Klocki, piłka.
Proponujemy dziecku odegranie scenki przedstawiającej poprawne zachowanie Krzysia.
- Zabawa Podróż do Krainy uprzejmości.
Odtwarzacz CD, muzyka do marszu.
Zapraszamy dziecko do Krainy uprzejmości. Dziecko wędruje przy muzyce, wysoko podnosząc
kolana. Po dotarciu na miejsce, Mama– królowa Krainy uprzejmości, wita w niej dziecko. Kłania
się, mówi dzień dobry i przedstawia się. Dziecko również kłania się królowej i odpowiadają
na powitanie. Królowa zaprasza dziecko do koła.
-Rozmowa na temat uprzejmości.
Żółte koło wycięte z papieru, żółte prostokąty (na promyki słońca), flamaster.
Królowa pyta dziecko co to znaczy uprzejmość. Wyjaśnia, że w Krainie uprzejmości wszyscy są
uprzejmi. Tu zawsze świeci słońce, a na jego promykach zapisane są czarodziejskie słowa, (proszę, dziękuję, przepraszam) których na co dzień używają mieszkańcy. Układa przed dzieckiem żółte koło. . Dziecko podaje propozycje słów. Królowa zapisuje je na promykach (żółtych prostokątach). Dziecko dokładają je do żółtego koła, tworząc słońce. Królowa wyjaśnia, że w tym kraju mieszkańcy oprócz tego, że używają czarodziejskich słów, codziennie mówią
sobie coś miłego. Zaprasza dziecko do testu sprawdzającego, czy mogłyby zamieszkać w Krainie uprzejmości. Siadamy naprzeciwko siebie. Mówimy sobie coś miłego. Królowa wyraża swoje zadowolenie. Przyznaje dziecku prawo do zamieszkania w Krainie uprzejmości.
-Dopasowywanie słów grzecznościowych do odpowiednich sytuacji społecznych.
Królowa opisuje sytuację, w której zachodzi konieczność użycia jednego ze słów grzecznościowych:
proszę, dziękuję, przepraszam np. dziecko dostaje od mamy lizaka, niechcący
potrąca podczas rysowania inne dziecko, podaje książkę koledze. Dziecko uważnie słucha
i wypowiada głośno odpowiednie słowo. Po wykonaniu wszystkich zadań królowa dziękuje
za przybycie do swojej krainy i zaprasza do kolejnej wizyty.
Zabawy na świeżym powietrzu
-Zabawy w piaskownicy. Poszukiwanie ukrytego skarbu.
Utrwalenie zasad zachowania podczas posiłków – quiz na temat Wiem, jak zachować się
przy stole.
Sylwety smutnych i wesołych buziek.
.Mówimy różne zdania. Jeśli dziecko zgadza się z wypowiedzią, podnosi do góry uśmiechniętą buzię.
Jeśli nie zgadza się, podnosi do góry smutną buzię. Podaje przykłady poprawnego
zachowania w miejsce tych, z którymi się nie zgadza.
Przykłady zdań:
− Przed każdym posiłkiem myję ręce.
− Ziemniaki jem łyżką.
− Po zjedzeniu obiadu mówię „dziękuję”.
− Mówię z pełną buzią.
− Obiad jem palcami.
− Uważam, aby nie rozlewać zupy.
− Kładę głowę na stole.
Opowieść ruchowa z wykorzystaniem tamburynu.
Tamburyn, nagranie muzyki relaksacyjnej, odtwarzacz CD.
Dziecko zajmuje miejsce na dywanie. Mama rozpoczyna opowiadanie, równocześnie
gra na tamburynie. Dzieci obrazuje tekst, wykonując ruchy zgodne z rytmem wystukiwanym
na instrumencie.
Dziecko:
Zamykamy na chwilę oczy. Są wakacje. naśladuje głos fal, wypowiada zgłoski: szuuuuuu,
Jesteśmy nad morzem. Szumią morskie fale. równocześnie rysuje w powietrzu fale,
Małe fale – szumią cicho. Naśladuje szum fal cichym głosem,
Duże fale – szumią głośno. naśladuje szum fal donośnym głosem,
Teraz wchodzimy do morza. wykonuje ruchy zgodnie z opowieścią ,
Skaczemy przez fale. wykonuje mały wyskok w górę,
Uwaga! Mała fala.
Teraz zbliża się duża fala. Wykonuje wysoki wyskok w górę,
Pływamy w morzu. kładzie się na brzuchu, naśladuje pływanie,
Trochę jesteśmy zmęczeni. kładzie się na plecach i zamyka oczy,
Wychodzimy na brzeg
i przez chwilę odpoczywamy.
Leżymy na ciepłym piasku
i słuchamy głosów mew.
Czas wyruszyć w góry. wstaje, miarowo oddycha, wykonuje
Zdobywamy wysokie szczyty, ciężkie kroki,
W górach można spotkać echo, echo, echo… powtarzaj słowo: echo
Na zakończenie dziecko leży na dywanie i słucha muzyki relaksacyjnej
Karta pracy, cz. 2, nr 62.
Dziecko:
− czyta tekst z osobą dorosłą, osoba czyta tekst, a dziecko mówi nazwy obrazków,
− rysuje po szarych liniach wokół przedmiotów, mówi, do czego służą te przedmioty.
Rozmowa kierowana na temat minionego roku.
22.06.2020 r. Witam Was serdecznie. Już niedługo wakacje.
Na początek nauczymy się krótkiego wierszyka. Proszę rodziców o pomoc.
Nie płaczcie kochani, gdy nas tu nie będzie,
Nasz wesoły uśmiech zostawimy wszędzie,
A gdy po wakacjach znajdziemy się w szkole,
Będziemy wspominać kochane przedszkole.
Wspominanie przez dzieci tego co, zapamiętały z pobytu w przedszkolu.
Masaż pleców.
Dzieci(rodzeństwo) dobierają się w pary. Jedno dziecko klęka, podpierając się rękami o podłogę pozwalając głowie swobodnie zwisać. Drugie dziecko staje z boku i także klęka, ale pozostaje wyprostowane, z wolnymi rękami. Dzieci nie rozmawiają ze sobą. Drugie dziecko kładzie ostrożnie ręce na plecach partnera i wykonuje masaż (klepie, głaszcze, stuka…). Po chwili następuje zamiana ról.
Obrazek o lecie. Oglądanie reprodukcji malarskich. Dla każdego dziecka: wyprawka, reprodukcje malarskie Claude’a Moneta Stogi siana w Giwerny, Olega Sumarokowa Kobieta pod parasolem odpoczywająca na plaży.
Dzieci oglądają reprodukcje, określają z jaką porą roku się kojarzą i dlaczego.
Zapoznanie ze sposobem wykonania prac.
Kartka A5, kredki, farby plakatowe, pędzelek, kubeczek z wodą, pastele, kartka z kolorowego bloku technicznego, klej, bibuła, kolorowy papier.
Wykonanie na kartkach A5 obrazka o lecie (wybraną techniką).
Ozdabianie powstałych ramek kulkami z kolorowego papieru lub kolorowej bibuły. Podpisanie się, samodzielnie lub z pomocą rodzica, z tyłu obrazka.
Wykonanie prac przez dzieci. Porządkowanie miejsc pracy.
Zachęcam do spacerów z rodzicami-obserwowania roślin i zwierząt, rozpoznawania ich i nazywania.
W wolnej chwili proszę wykonać ćwiczenia w kartach pracy, cz.4,s.72, 73.
Pozdrawiam. Pani Renia.
Temat na dziś : słoneczny uśmiech.
Słuchanie wiersza Marioli Golec Słoneczny uśmiech.
Nadchodzą wakacje,
słoneczna pora.
Słoneczny uśmiech śle więc przedszkolak.
I tym uśmiechem
ze słonkiem razem
ogrzeje wszystkie
nadmorskie plaże.
Promienny uśmiech
prześle też górom,
by się nie kryły
za wielką chmurą.
Ma jeszcze uśmiech
dla wszystkich dzieci.
Niech im w wakacje
słoneczko świeci.
Rozmowa na temat wiersza.
Kto przesyłał uśmiechy?
Komu przedswzkolak przesyłał uśmiechy?
Dlaczego przesyłał je dzieciom?
Karta pracy, s. 68 -69, 70.
Zagadki słuchowe dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji.
Podpowiadanie ich zakończenia.
Wiem że pan ratownik mnie nie zauważy,
dlatego nie kąpię się na niestrzeżonej ........
Kiedy płoną lasy, to giną zwierzęta,
Dlatego dbam o to i o tym pamiętam,
by w lesie wszystkim żyło się d0ogodnie.
Z tego powodu nie bawię się .......
Jeśli się zagubię w obcym dla mnie mieście,
wiem, co mam zrobić, wiem nareszcie!
MKogę zaufać pewnemu człowiekowi,
czyli panu ............
Gdy nie ma rodziców w domu,
to choć bardzo przykro mi,
nie otwieram obcym ludziom
do naszego domu..........
Ze względu na żmije zawsze w lesie noszę
moje ukochane, gumowe ...........
Grzybobranie to grzybów zbieranie,
a nie ich jedzenie czy też smakowanie.
Dlatego po powrocie z lasu
sięgam do grzybów pełnego .............
Nie podchodzę do dzikich zwierząt,
bo choć są piękne i bajeczne,
bywają także dla ludzi bardzo .........
Karta pracy cz.4, s. 71.
5 latki - przygotowanie do czytania, liczenia, pisania, s.79.
Otaczanie pętlami muszli tego samego rodzaju.
Porównywanie ich liczby.
6 latki - Litery i liczby, cz. 2, s. 78 - 79.
Czytanie wyrazów. Pisanie po ich śladach. Czytanie tekstu. Odpowiadanie na pytania.
Wskazywanie odpowiednich zdjęć.
Pozdrawiam.
Witajcie .Pozostajemy w tematyce wakacyjnej.
Dzień 4. Podróże małe i duże.
Kolorowanie rysunków różnych pojazdów.
Rysunki do kolorowania przedstawiające pojazdy, kredki.
Dziecko koloruje rysunek, na którym znajduje się jego ulubiony środek lokomocji. Zwracamy uwagę na budowę pojazdów. Prosimy, aby dziecko policzyło liczbę kół we wskazanych pojazdach.
Ćwiczenie rytmiczne przy rymowance Bożeny Formy.
Stajemy przodem do siebie.Mama recytuje krótki fragment tekstu. Dziecko powtarza
go zgodnie z rytmem oraz w tempie proponowanym przez Mamę.
Na wycieczkę wyruszamy
przecież już wakacje mamy.
Mama, tato, siostra, brat
na rowerach jadą w świat.
Morze, góry już czekają,
na spotkanie zapraszają.
.
Zabawa ruchowa z elementem równowagi Samolot
Po lądzie, powietrzu czy wodzie? – zabawy dydaktyczne inspirowane wierszem
Laury Łącz Letnie wakacje.
- Zabawa na powitanie.
Piłka.
Turlamy piłkę do dziecka i zadajemy mu pytanie: Z kim jedziesz na wakacje? Dziecko odpowiada i toczy piłkę do Mamy. Zadaje to samo pytanie.
-Słuchanie wiersza Laury Łącz Letnie wakacje.
Kiedy są wakacje
I nie pada deszcz,
Możesz gdzieś wyjechać,
Jeśli tylko chcesz.
Kiedy są wakacje –
Morze, góry, las,
Gdzie tylko się znajdziesz,
Miło spędzisz czas.
Latem
Złociste promienie
Słońca
Padają na ziemię,
Popatrz –
Rozwiały się chmury,
Baw się
I nie bądź ponury!
Morze –
Muszelki i piasek,
Góry
Lub łąka za lasem,
Warmia –
Czekają jeziora,
Lato –
Już wyjechać pora
- Rozmowa na temat wiersza.
Zadajemy pytania:
− Gdzie możemy wyjechać na wakacje?
− Dlaczego na wakacjach miło spędzamy czas?
− W jaki sposób możemy dojechać w różne miejsca letniego wypoczynku?
- Rozwiązywanie zagadek słuchowych.
Odgłosy różnych środków lokomocji, obrazki lub zdjęcia przedstawiające różne środki lokomocji. https://chomikuj.pl/mmmangel/do+uporz*c4*85dkowania/Efekty+d*c5*bawi*c4*99kowe/Odg*c5*82osy+pojazd*c3*b3w,3967639581.mp3(audio)
Układamy na dywanie obrazki przedstawiające różne środki lokomocji. Dziecko wysłuchuje różne dźwięki
i wskazuje obrazki, na których przedstawione są pojazdy wydające te dźwięki.. Podaje nazwy pojazdów dzieląc je rytmicznie (na sylaby) .
- Ćwiczenia klasyfikacyjne Po lądzie, powietrzu czy wodzie?
Obrazki lub zdjęcia przedstawiające środki lokomocji (np. samolot, pociąg, samochód, statek,
motocykl, autobus).
Układamy przed dzieckiem trzy obrazki: pierwszy przedstawiający ulicę (w oddali widać tory kolejowe), drugi – niebo z chmurami, trzeci – wodę. Omawiamy, co jest na nich przedstawione. Następnie układamy pod nimi obrazki różnych pojazdów. Dziecko uzasadnia, dlaczego zrobiło to w określony sposób. Po zakończonym zadaniu wymienia środki lokomocji poruszające się po lądzie, po wodzie oraz w powietrzu.
Zagadki ruchowe Naśladujemy pojazdy.
Obrazki lub zdjęcia przedstawiające samochód, pociąg, statek, samolot, tekturowe pudełko
z otworem wyciętym w górnej części.
Dziecko wyjmuje jeden obrazek z pudełka i naśladuje sposób poruszania się przedstawionego na nim pojazdu (może także naśladować dźwięk).
Rodzice odgadują, o jaki pojazd chodzi. Podają jego nazwę ,
Zabawa Znikający pociąg – zapamiętywanie i wymienianie przedstawionych na obrazku
elementów.
Obrazki przedstawiające czerwoną lokomotywę ciągnącą np. dwa niebieskie wagoniki,
trzy czerwone wagoniki, dwa czerwone i jeden żółty wagonik.
Pokazujemy obrazek przedstawiający np. czerwoną lokomotywę z dwoma niebieskimi wagonikami.
Prosimy, aby dziecko dokładnie się przyjrzało. Następnie chowamy obrazek i zadajemy pytania,
związane z treścią obrazka np.
- Co przedstawiał obrazek?
- Jakiego koloru była lokomotywa?
- Ile wagoników ciągnęła lokomotywa?
-Jakiego koloru były wagoniki?
Jeśli dziecko dobrze radzi sobie z zadaniem, możemy położyć obrazek z większą liczbą wagoników lub
z wagonikami różniącymi się kolorem.
Zarówno lokomotywą, jak i wagonikami mogą być wycięte z papieru kolorowego prostokąty
lub kwadraty.
-Zabawa Mój rower – doskonaląca koordynację słuchowo-ruchową i poczucie rytmu.
Woreczek gimnastycznyalbo mała maskotka
Dziecko z mamą siadają skrzyżnie naprzeciwko siebie. MAma recytuje tekst krótkiego wierszyka Bożeny Formy.
Dziecko:
− powtarza kolejne wersy,
− powtarza wiersz w całości z mamą, a następnie indywidualnie,
− recytuje wierszyk, podając sobie woreczek.
Zwracamy uwagę na prawidłową koordynację ruchu z recytacją oraz na wyraźny sposób
wypowiadania tekstu. Początkowo robimy to w bardzo wolnym tempie.
Mój rower mknie wesoło
mój dzwonek głośno dzwoni
mój rower ma hamulce
i grube ma opony.
Na rowerze jadę ja.
To zabawa na sto dwa!
Dzień 5. Jedziemy na wakacje.
Wyszukiwanie informacji o pociągach ( książki , internet)
Nazywanie ich , opisywanie – kolor, wygląd
Najszybszym pociągiem w Polsce jest Pendolino.
Zabawa językowa: Co to za bilet?
Oglądanie biletów np. do kina , teatru, lotniczego, na pociąg.
Dziecko mówi czym te bilety się różnią , a w czym są podobne i określa w jakim celu dany bilet kupimy.
Wykonanie własnego biletu .
Będzie on potrzebny w zabawie. Dziecko ozdabia kartonik według własnego pomysłu.
Słuchanie wiersza E .Stadtmuller : Wakacyjny pociąg” https://www.youtube.com/watch?v=LjmB-yI66I0
Rozmowa na temat wiersza
-Na ile stacji wjechał wakacyjny pociąg?
- Gdzie była pierwsza, druga , trzecia , czwarta stacja?
-Osłuchanie ze słowami i melodią piosenki „Wakacyjny pociąg” https://www.youtube.com/watch?v=hXIjlNor91o
Rozmowa na podstawie piosenki:
Najpierw dziecko opowiada o swoim własnoręcznie wykonanym bilecie , potem odpowiada na pytania:
-Kto to jest konduktor?
-Gdzie pracuje konduktor?
-Czy każdy może jechać pociągiem?
-Jak trzeba zachowywać się w pociągu?
Wskazane jest pokazać konduktora zdjęcie.
-Nauka piosenki metodą echa.
-Zabawa na tle piosenki „Wakacyjny pociąg”
- Zabawy na świeżym powietrzu.
Zabawy w piaskownicy .Robienie babek z piasku.
Zabawa ruchowa: Przeskakujemy babki z piasku.
Dziecko biega pomiędzy babkami z piasku. Na hasło hop, przeskakuje przez babkę.
-Rozwiązywanie zagadek : „ Czym pojedziemy na wakacje?
Cztery koła , kierownica Nie jest ptakiem , chociaż lata.
szybko pędzi po ulicach. ( samochód) Zwiedzisz nim kawałek świata.( samolot)
Pływa po morzach i oceanach, Pędzi po szynach wielka maszyna
a na swym mostku mknie po przez pola
ma kapitana. ( statek) na stalowych kołach .( pociąg)
Witajcie!
5 latki - Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s.78.
Wskazywanie Adzie i Olkowi drogi na plac zabaw. Zaznaczanie jej.
6 latki - Litery i liczby, cz.2, s. 77.
Odszukanie w naklejkach nazw środków lokomocji przedstawionych na zdjęciach.
Naklejanie ich w odpowiednich miejscach.
Pokazanie obrazka: lalki, róży, łopaty, wagonu, kartoniki z liczbami.
6 latki dzielą nazwy obrazków na głoski i wyodrębniqają głoski wskazane liczbami.
Karty pracy, cz.4, s.64 - 65.
Odczytanie zdania: Jest lato.
Oglądanie zdjęć i słuchanie tekstu na ich temat, odczytanego przez R. Rysowanie na każdej kolejnej gałązce
o jedną jagodę mniej.
Kolorowanie rysunków.
Układanie zdań na temat np.
Latem na polu dojrzewa zboże.
Latem w ogrodach i na polach ludzie zbierają truskawki.
Latem w lesie rosną jagody.
Karta pracy, cz 4, s. 66.
Określanie dlaczego pętle są tak narysowane. Kończenie rysowania linii między kwiatkami, kolorowanie kwiatów.
Rozwiązywanie zagadek o środkach lokomocji.
Pędzi po torze, szybko, z daleka,
bo tłum podróżnych na stacji czeka.
Ma skrzydła,choć nie jest ptakiem.
Lata podniebnym szlakiem.
Ma maskę, pod nią konie,
cylindry - nie na głowie.
A w środku siedzi człowiek.
Ta wielkalatająca maszyna
owada - ważkę przypomina.
Karta pracy cz. 4, s. 67.
Nauka rymowanki i rytmiczne jej wyklaskiwanie.
Wakacje, wakacje
to wspaniały czas,
czekają na nas morze,
góry, rzeka, las.
Do jutra!.