Pierwsze oficjalne wzmianki na temat przedszkola w Handzlówce sięgają roku 1958. Wtedy to oddano do użytku nowy budynek szkolny, a stary przeznaczono na Biblioteke Wiejską. W jednej z sal starego budynku murowanego zorganizowano oddział przedszkolny. O jego otwarcie starały się bardzo członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Handzlówce. Oddział ten administracyjnie podlegał kierownikowi Szkoły Podstawowej - był nim wtedy pan Śliwa Michał.
Mieścił się on początkowo w mieszkaniu służbowym, które opuścił kierownik Śliwa i był otwarty na 5 godzin dziennie.
10 września 1963 roku Oddział Przedszkola przy Szkole Podstawowej w Handzlówce został zarejestrowany w aktach Wydziału Oświaty w Łańcucie. Nauczycielką która prowadzi go od początku jest pani Zofia Kopeć-Orłoś. Wyposażenie jest skromne ale chętnych do zabawy dzieci około 50. We wsi jest okres ożywienia kulturalnego, w którym dzieci z oddziału przedszkolnego biorą czynny udział.
Podczas wakacji w 1969 roku w "przedszkolu" funkcjonuje dziedziniec wiejski, który przez 6 tygodni gromadzi około 40-45 dzieci. Jest on otwarty w godzinach od 7 rano do 17. W tym czasie dzieci w wieku od 2,5 roku do lat 10 bawią się, śpią, spożywają 3 posiłki. Nad całością sprawują opiekę trzy osoby.
Kierowniczką jest pani Sfefania Magryś, wychowawczynią pani Barbara Lenar, a kucharką pani Teresa Musz. Sprzątaniem zajmują się te trzy osoby wg ustalonych dyżurów, a zakupami kierowniczka z kucharką. Dziedziniec funkcjonuje również w czasie wakacji 1970 roku, z tym, że funkcję kierownika pełni pani Barbara Lenar, wychowawczynią jest Anna Kuśta, a kucharką pani Julia Magryś. Pieniądze na wynagrodzenia i zakupy pochodzą z Wydziału Oświaty w Łańcucie i z nim też kierowniczka rozlicza się po zakończeniu dziedzińca.
Stroną organizacyjną oraz dofinansowaniem zajmują się Koło Kobiet i rodzice dzieci.
Na początku lat 70 - tych na dwa lata oddział przedszkolny przejmuje pani Ewa Wal, a na kolejne trzy pani Maria Stój. W roku 1974 oddział prowadzi pani Anna Kisała-Cieszyńska pochodząca z Handzlówki. Z ramienia szkoły Podstawowej pracę oddziału nadzoruje jej dyrektor pan Feliks Sobek. W roku 1975 pracę rozpoczyna pani Jadwiga Cieszyńska i od tego roku czas pracy w przedszkolu wynosi 9 godzin dziennie, a oddział przedszkolny otrzymuje status Przedszkola Państwowego. Niestety budynek starej szkoły w której mieści się przedszkole jest w coraz gorszym stanie. Dyrektor Zbiorczej Szkoły Gminnej oraz Sołtys wsi podejmują decyzję o przeniesieniu przedszkola do nieczynnej wtedy "agronomówki". Ma to miejsce w styczniu 1979 roku.
Rozpoczynają się prace adaptacyjne. W roku szkolnym 1980/81 następuje utworzenie dwuoddziałowego przedszkola, którego dyrektorką zostaje pani Maria Kuźniar.
Nasępnie dyrektorem została pani mgr Grazyna Bytnar. Funkcję tą pełniła do sierpnia 2020r.
Od 1 września zostaje utworzony Zespół Szkolno - Przedszkolny. Funkcję dyrektora pełni mgr Zbigniew Tomasik.