Adaptacja to przystosowanie dziecka do środowiska przedszkolnego. Jest ona procesem długotrwałym, złożonym i wielostronnym. Dziecko w tym czasie potrzebuje czasu, cierpliwości i zrozumienia zarówno od rodziców jak i nauczycieli, aby móc przystosować się do nowej dla niego sytuacji. Niektórzy autorzy stosują pojęcie dojrzałości przedszkolnej definiując ją jako „osiągnięcie takiego stopnia rozwoju fizycznego, umysłowego, społeczno-emocjonalnego, jaki pozwala mu na pozostawanie w ciągu kilku godzin dziennie, pod opieką personelu przedszkola i współuczestniczenia w zajęciach tam organizowanych”.
Dojrzałość przedszkolną rozwijamy w dziecku między innymi poprzez:
Zrozumienie emocji dziecka i pomoc w osiągnięciu przez niego tej dojrzałości przedszkolnej znacznie ułatwi pierwsze dni i tygodnie w przedszkolu. Trzylatek bowiem często może mieć problem w słownym porozumiewaniu się, zwłaszcza z obcymi dla niego osobami. W domu wszyscy dobrze znają i rozumieją jego gesty, mimikę i inne zachowania. W nowym środowisku dziecko może poczuć, że dorośli i inne dzieci nie orientują się w tym, co chce im przekazać. Trzylatki słabo orientują się w przestrzeni, a jeszcze gorzej w czasie. Przedszkole to dla nich zupełnie nowe miejsce, gdzie muszą przebywać długo, a nawet bardzo długo.
Lęk, który czują skutecznie blokuje chęć poznawania nowego miejsca i nowych kolegów i koleżanek. Właśnie dlatego trzylatek w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu może nie zwracać uwagi na to, co znajduje się wokół niego. Cały jest bowiem skoncentrowany na tym, aby jakoś opanować swe emocje. Tak małe dzieci wyjątkowo często i długo rozpaczają, gdy muszą w przedszkolu jeść i spać. Są to dla nich sytuacje domowe, w czasie których Rodzice szczególnie się nimi zajmują. Dzieci często też boją się, że prześpią przyjście Mamy lub Taty. Na szczęście Rodzice mogą przygotować swoje dziecko na przyjście do przedszkola i sprawić, by było ono łatwiejsze i mniej stresujące.
Najważniejszym dla Rodziców powinno być zrozumienie i poczucie bezpieczeństwa dziecka. Wyobraź sobie co czuje dziecko, które nagle, z dnia na dzień zostaje przekazane do rąk obcych osób. Nowe miejsce! Nowi ludzie! Nowe zasady! Brak rodziców! Brak orientacji w czasie i terenie! Hałas! Zamieszanie! Mnóstwo kolorów, dźwięków, zapachów, poleceń! Nic dziwnego, że dla wielu dzieci jest to naprawdę bardzo trudny moment. Jak możemy – jako Rodzice – im pomóc?
Jak przygotować dziecko do przedszkola?
Proces adaptacji może trwać od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Daj dziecku tyle czasu, ile będzie potrzebowało, aby przystosować się do nowych warunków. Uniezależnienie się od najbliższych i nawiązanie pozytywnych relacji w nowym, przedszkolnym środowisku są osiągnięciem rozwojowym dziecka, na które warto czekać.
"To ostatnie dni w przedszkolu, to ostatni raz, gdy jesteśmy tutaj razem, pożegnania nadszedł czas”. 20 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego oraz pożegnanie starszaków. Uroczysta akademia odbyła się także w grupie Krasnoludków. Dzieci zaprezentowały piękny program artystyczny, w którym nie zabrakło tańca, wierszy oraz piosenek. Następnie Pan Dyrektor pożegnał przedszkolaków, życząc im wielu sukcesów w szkole i wręczył dyplomy a także upominki. Podczas uroczystości odbyło się również rozdanie dyplomów i książek dzieciom, które uczestniczyły w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym. Jeszcze raz wszystkim przedszkolakom życzymy udanych wakacji, a absolwentom samych sukcesów w pierwszej klasie.
19 czerwca przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Teatru Maska na przedstawienie "Brzydkie kaczątko", a także do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Baśniowa scenografia i ciekawa gra aktorów sprawiły, że dzieci z uwagą śledziły losy kaczątka. Po przedstawieniu dzieci przeszły do muzeum, gdzie pan przewodnik bardzo ciekawie i interesująco opowiadał na temat dawnych bajek z lat 60, 70, 80, m.in. Jacek i Agatka, Reksio, Bolek i Lolek, Smerfy, Miś Uszatak, Muminki. Dzieci miały możliwość poznania dobranocek z dzieciństwa ich rodziców, a nawet babć i dziadków. Zobaczyły także, jak powstawały takie dobranocki. Na samym końcu odbył się mini seans bajek z dawnych lat. Przedszkolaki zmęczone ale szczęśliwe wróciły bezpiecznie do przedszkola.
18 czerwca przedszkolaki wybrały się do sali zabaw w Gościńcu nad Sawą. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. Dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji takich jak: basen z kulkami, tunele, labirynty, zjeżdżalnie oraz z maty interaktywnej. Zabawy przebiegły w bardzo wesołej i radosnej atmosferze. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.
Nasze przedszkole odwiedziła właścicielka agawy brodatej - jaszczurki. Sam jej wygląd budził zachwyt. Przysmakiem zwierzątka są drewnojady, owady, maliny i truskawki. Jaszczurka boi się obcych dźwięków, ogon jej służy do utrzymania równowagi. Zwierzę ma malutkie zęby i sprytny język. Jej kolce odstraszają zwierzęta. Nadyma się w celu obrony. Ma dwie powieki, żeby szybciej zamykać oczy. Jaszczurka zrzuca swoją skórę po kawałku. Spotkanie to wzbogaciło wiedzę dzieci o zwyczaje nieznanych dotąd zwierząt.
14 czerwca przedszkolaki z grupy Tygryski wybrały się do Muzeum Regionalnego w Handzlówce. Dzięki gościnności pani Jadwigi, mogliśmy poznać historię, a także kulturę Handzlówki. Zobaczyliśmy też przedmioty z dawnych czasów, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Dzieci z zaciekawieniem oglądały ekspozycje muzealne oraz zadawały wiele pytań. Bardzo dziękujemy pani Jadwidze za miłe przyjęcie i zapoznanie nas z historią naszego regionu.
11 czerwca dzieci z grupy Krasnoludki i Tygryski wybrały się do szkoły, aby uczestniczyć w kursie pierwszej pomocy, a także na spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Handzlówce. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia, oraz jak powiadomić służby ratownicze i udzielać pierwszej pomocy. Poznały także specyfikę pracy strażaków, umundurowanie strażackie oraz niektóre sprzęty jakimi dysponują. Na zakończenie spotkania przedszkolaki podziękowały strażakom i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwnościami losu.
25 maja dzieci z grupy Krasnoludki i Tygryski wzięły udział w uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Spotkanie miało miejsce w budynku Szkoły Podstawowej i było połączone z piknikiem. Organizatorem była Rada Rodziców w Handzlówce. Projekt został dofinansowany przez Gminę Łańcut. Na scenie wystąpiły Krasnoludki ze swoim programem artystycznym na który złożyły się wiersze dla mamy i taty, piosenki i tańce. Grupa Tygryski przedstawiła inscenizację "Jak się mama i tata poznali..." oraz tańce i piosenki o tematyce rodzinnej. Licznie zgromadzeni rodzice gromkimi brawami podziękowali dzieciom za występy. Wspólny poczęstunek przygotowany przez mamy, umilił pobyt i zintegrował rodziny. Kolejnym etapem spotkania były zabawy z animatorem, korzystanie ze zjeżdżalni, oraz zakupy w budce z watą curową i popcornem. Pogoda nam dopisała i humory też.
24 maja 2024r. Daria z grupy Tygryski uczestniczyła w Gminnym Konkursie Piosenki "Kochanej Mamie..." Organizatorem wydarzenia było Przedszkole Publiczne w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Soninie. Daria zdobyła II miejsce w grupie dzieci sześcioletnich. Jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy Darii odwagi, a także zdolności wokalnych.
15 maja odbyło się spotkanie z pszczelarzem Pan przekazał dzieciom informacje o pszczołach oraz ich roli w środowisku naturalnym. Zaprezentował ul pokazowy z żywymi pszczołami. Omówił i zademonstrował strój pszczelarza i jego podstawowe narzędzia. Dzieci degustowały miód na wafelkach, który był bardzo smaczny. Zajęcia te bardzo zainteresowały Krasnoludki i Tygryski, i wzbogadziły ich wiedzę o pszczołach.
Z okazji Dnia Flagi który przypada 2 maja dzieci z grupy Krasnoludki i Tygryski udały sie na spacer po Handzlówce. Każde dziecko niosło ze sobą dumnie biało-czerwoną chorągiewkę. Przedszkolaki wiedziały, że robią coś bardzo ważnego.
W dniu 24 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie. Tematem zajęć była realizacja projektu "Ekologiczne Maluchy", która miała na celu przybliżyć dzieciom w wieku przedszkolnym wiedzę z zakresu ekologii.
23 kwietnia dzieci z grupy Tygryski obchodziły Światowy Dzień Ziemi. Z okazji tego pięknego dnia dzieci miały okazję porozmawiać o tym co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Dzieci dowiedziały się co to jest ekologia, recykling i jak należy dbać o naszą planetę. Tygryski poznały zasadę segregacji śmieci, a na koniec wykonały piękne prace plastyczne.
8 kwietnia dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w konkursie recytatorskim pt."Zwierzęta bohaterami wierszy dla dzieci".Organizatorem konkursu było Przedszkole w Kraczkowej.Cele: popularyzacja wśród dzieci utworów literackich. kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego i rozwijanie zdolności recytatorskich, dostarczanie przedszkolakom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich. Grupę Krasnoludki reprezentowała Emilia K, w wierszu "Mucha"a grupę Tygryski Zuzanna M, w wierszu "Psie smutki". Obydwa utwory były autorstwa Jana Brzechwy. Dziewczynki otrzymały wyróżnienia. W nagrodę wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz maskotki i gry. Gratulujemy odwagi i wspaniałego wykonania.
25 marca nasze przedszkole odwiedziła Szkoła Muzyczna Yamaha. Przedszkolaki miały okazję poznać instrumenty dęte blaszane. Wśród nich były między innymi różne rodzaje puzonów, tuba, baryton, suzafon i kazu. Dzieci mogły zagrać na wybranych instrumentach, co sprawiło im dużo radości.
"Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy, przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży. Witały ją: bocian, skowronek i szpaki, witały ją także wszystkie przedszkolaki..." W czwartek 21 marca Tygryski i Krasnoludki z naszego przedszkola świętowały "Pierwszy Dzień Wiosny". Podczas zajęć dzieci miały okazję wykazać się wiedzą o nadchodzącej porze roku, poznać zwiastuny wiosny oraz zwyczaje związane z jej powitaniem. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie, na czele którego widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy według tradycji. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.
8 marca to wyjątkowy dzień w roku.W naszym przedszkolu w grupie Krasnoludki i Tygryski też świętowaliśmy. Chłopcy złozyli dziewczynkom zyczenia oraz wręczyli im kwiaty i słodki upominek.Dzień spędziliśmy w bardzo miłej atmosferze.
7 marca nasze przedszkolaki udały się do Szkoły Podstawowej na pokaz gadów. Dzieci poznały pytona królewskiego, boa tęczowego,boa dusiciela,pytona tygrysiego i pytona albinosa. Dowiedziały się jak żyją gady czyli jak się rozmnażają, czym się odżywiają, jakich warunków potrzebują do życia. Kazdy miał możliwość pogłaskania węża. Zajęcia te były dla dzieci bardzo atrakcyjne.